Тетяна Яцечко-Блаженко. Олицький замок реставрував архітектор Львівського театру опери та балету

29.10.2021 17:37   Джерело: LvNews
Опубліковано : Тетяна Яцечко-Блаженко

Однією із важливих тем в царині культури, які сьогодні знаходяться в числі найпопулярніших є проєкт "Велика реставрація". Одним із об’єктів, які чекають на відновлення є величний Олицький замок на Волині (XVI ст).

Його історія є давньою і ще вимагає ґрунтовного дослідження з боку істориків, археологів та дослідників архітектури.


Олицький замок на фото 1910-1920-х рр.

Якщо ви ще не були в Олиці на Волині, то радимо вам її відвідати. Вона знаходиться між двох обласних центрів: Луцьком та Рівне. Окрім Олицького замку, варті уваги туристів, безумовно, Луцька брама (1630). Зразком бароко є Стрітенська церква (1784) з дзвіницею із розміром бань у 16 м у діаметрі. В Олиці також знаходиться один з найстаріших костелів Волині - костел святих Петра і Павла, побудований у 1460 р. серед старих магнатських могил. Має давню історію закинуте польське кладовище з його ажурними ворітьми та похованнями відомих волинян.


Олицький замок на фото 1910-1920-х рр.

Варто сказати, що велика реставрація в Олицькому замку в 1880-х роках. Тоді з ініціативи князя Фердинанда Фрідриха Радзивіла було розпочато новий тридцятирічний етап ремонтно-відновлювальних робіт замку. Керівником ремонту був архітектор Зиґмунт Ґорґолевський, саме той, що є автором проєкту Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.


Олицький замок на фото 1910-1920-х рр.

Сьогодні пропонуємо вашій увазі ретро світлини та нові фото Олицького замку на Волині. Вигляд замку у 1910-1930-х роках, якраз показує, яким він став після реставрації, яка тривала три десятиліття.


Олицький замок на фото 1910-1920-х рр.

Свідком цієї реставрації та позитивних змін в замку, який довго пустував була Малгожата Радзивіл, донька Фердинанда Радзивіла. В своїх спогадах вона писала такі слова: "Щороку мої рідні щось прилаштовували в замку і потроху Олицький замок був повернутий до життя. Прекрасний садівник, старий Мілевський, прикрасив вали навколо замку квітниками і зеленню. Так з року в рік проживання в Олиці ставало все миліше і приємніше".


Олицький замок на фото 1910-1920-х рр.

Варто сказати, що до того часу, Олицький замок перебував у певному занепаді. Під час Наполеонівських війн 1812 р. замок використовували вояки Російської імперії як військовий шпиталь, що продовжувалось до 1837 р. З 1840 р. замок покинули напризволяще і він не використовувався до 1882 року. Старі інтер’єри тоді зруйнували.


Обід в родини Радзивіллів в Олицькому замку, 1903 р.

Головним є те, що замок має бути збережений для майбутніх поколінь. Впродовж 29-30 жовтня в Луцьку та Олиці буде тривати Міжнародна наукова конференція "Олика в європейській історії: відтворення історико-архітектурної спадщини".


Панорамний вигляд на Олику, 1930-ті рр.


Олицький замок, 1930-ті рр.


Олицький замок, сучасний вигляд.


Олицький замок, сучасний вигляд.


Олицький замок, сучасний вигляд.


Олицький замок, сучасний вигляд.


Олицький замок, сучасний вигляд.

Посилання на програму конференції тут.

Кілька десятків науковців із України, Польщі та Білорусі поділяться результатами своїх досліджень в питаннях історії, культури, археології, біографістики. Під час конференції будуть діяти секції: "Ревіталізація пам’яток культурної спадщини в Україні: проблеми та шляхи вирішення", "Олика та Радзивіли в історичних дослідженнях", "Археологічні та документознавчій практики, музеєфікація пам’яток".


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу lvnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: LvNews