Стинавське нафтове родовище у Львівській області віддають Ахметову
Опубліковано : Львівський Новинар
З 2019 року Державна служба геології та надр, яку очолює Роман Опімах, докладає усіх зусиль для того, аби сконцентрувати усі ліцензії Стинавського нафтового родовища в одних руках і передати їх компанії Ріната Ахметова. Незважаючи на програні у судах справи, ця схема стане можливою, якщо міністр енергетики Герман Галущенко втратить свою посаду, а його місце займе Роман Опімах.
Ця кандидатура викликає багато запитань. Адже є вагомі підозри, що на попередньому місці працевлаштування Роман Опімах займався лобізмом інтересів олігархів-власників газового бізнесу. І, найімовірніше, на новій посаді він продовжить цю діяльність.
Аби склались такі підозри, достатньо звернути увагу на декларацію голови Держслужби геології та надр за 2019 рік, що розміщена на сайті НАЗК. До призначення на цю посаду Роман Опімах працював в Асоціації газовидобувних компаній України, яка за неповний 2019 рік виплатила йому понад 10 млн грн (!) зарплати.
Більше того, у грудні 2019 року, уже будучи главою Держгеонадр, пан Опімах декларує премію від колишнього роботодавця (тобто від Асоціації газовидобувних компаній України) розміром понад 4 млн грн.
Згідно з інформацією з відкритих державних реєстрів, одним із засновників Асоціації газовидобувних компаній України є ТОВ «ДТЕК НАФТОГАЗ», кінцевим бенефіціаром якого є, як відомо, Рінат Ахметов.
Постає питання: за зразкове виконання яких обов’язків йому виплатили таку солідну премію? Можливо, за незаконну відмову у продовженні ліцензій на видобуток «неправильним» компаніям та передачу їх «правильним»?
Розгляньмо ситуацію з СП «Бориславська нафтова компанія» («БНК»), що працює на Стинавському нафтовому родовищі (Львівська область). Згідно з даними судових рішень, опублікованих у Єдиному державному реєстрі судових рішень, у 2018 році підприємство звернулось до Держгеонадра для продовження терміну спецдозволу на користування надрами родовища №1211 від 20.01.1998 р., але регулятор звернення не розглянув, заблокувавши таким чином роботу підприємства.
Пізніше суд у своєму рішенні від 22.05.2018 року розцінив це як «протиправну бездіяльність» і зобов’язав Держгеонадра продовжити спецдозвіл. Більше того, державний виконавець двічі оштрафував Держгеонадра за невиконання судового рішення від 22.05.2018 року, що призвело до незапланованих витрат з державного бюджету. Держгеонадра оскаржила штраф виконавця, але у задоволенні позову було відмовлено.
За даними джерел ринку, Роман Опімах, очоливши Держгеонадра у 2019 році, не лише не забезпечив виконання згаданого судового рішення, але й спробував узгодити продаж спецдозволу на користування надрами зі Львівською обласною радою. Ініціатива щодо продажу відповідала інтересам ТОВ «Нафтогазгеорозвідка», кінцевим бенефіціаром якого теж є Рінат Ахметов.
«В інтересах олігарха у червні 2020 року було заплановано об’єднання двох ліцензійних ділянок, зокрема Стинавської (де ліцензіатом є «БНК») та Семигинівської (де ліцензіатом є ТОВ «ПАРІ» згідно зі спецдозволом №5398 від 25.10.2011), горизонти якої залягають нижче, ніж продуктивні відкладення Стинавського родовища. А це 1,3 млрд кубометрів газу і 800 тис. тонн нафти на Стинавському родовищі та майже 3 млн тонн нафти Семигинівського нафтового родовища», – повідомляє джерело.
Із судових рішень, опублікованих у Єдиному державному реєстрі судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/Review/96679990), також відомо, що невиконання судового рішення по питанню «БНК» призвело до того, що суд оштрафував Романа Опімаха як очільника Держгеонадр на 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 90 800 грн, але виконувати рішення суду він не поспішає.
Уся ця історія наводить на думку, що голова Держгеонадр робить усе можливе, аби передати львівське родовище газу в руки олігарха Ріната Ахметова для подальшої монетизації газового ринку в Україні.
Джерело: Львівський портал