Медовий Спас або Маковія: історія та традиції свята
Опубліковано : Іванна Капустянська
1 серпня християни східного обряду відзначатимуть Медовий або Перший Спас. Це перше із трьох свят, присвячених Ісусу Христу, які відзначають у серпні, і яких об'єднує назва «Спас». В народі це свято називають Маковія.
Українці мають давню традицію святкування Медового Спасу. В цей день віряни відвідують храми, а також освячують різні продукти.
У кошик для освячення на Маковія необхідно поставити банку або пляшку з водою – вона символізує життя.
Також у храмі цього дня освячують мак та мед. Але їсти мед до цього дня заборонялося.
Цього дня у храмах також освячують букети з трав та квітів – «маковійчики». Здавна вважається: якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути господарство. Сьогодні досхочу їдять мед, не дарма ж Спас Медовий, а також чистять та впорядковують криниці й джерела.
Серед українців свято Маковія одне з найпоетичніших і найшановніших. У дохристиянські часи цього дня вшановували Богів Спасів і освячували квіти, городину та криниці. Зрештою, прийнявши християнізовану назву, люди зберегли давні традиції і дотримуються їх до сьогодні.
Читайте також: Повернення прохолоди. Якою буде погода у Львові на початку тижня
На Маковія люди приходили до церкви з букетами квітів, які називаються маковійчики або маковійки. У таких букетах були літні квіти і трави: чорнобривці, барвінок, айстри, жоржини, гвоздики, базилік, м'ята, чебрець, любисток, полин, деревій тощо. Але обов'язково в маковійчику мали бути стиглі голівки маку.
Освяченими маковійчиками вдома прикрашали образи і зберігали до весни, використовуючи за потребою як обереги та зілля. Весною мак сіяли в городі, а квіти на Благовіщення дівчата вплітали у волосся.
Свяченим маком захищалися від відьом і упирів, а також обсипали дім і худобу від пристріту. Ця традиція збереглася і у наш час. Наприклад, доти, як увійти в нове житло, відвідати недобрих людей або внести новонародженого в дім, рекомендується посипати свяченим маком біля порогу і по кутах житла.
Також на Маковія святили свіжозібраний мед у стільниках, а після цього їм щедро пригощалися. Традиційно на свято готували пироги, вареники, пряники з маком і медом, а також улюблені дітьми шуліки – печені коржі, які дрібно ламали і заливали медом і розтертим маком.
Від Маковія починається Успенський піст. Він так само суворий, як i Великий (триватиме до 28 серпня – свята Успiння). Другий Спас, або Яблучний, припадає на 19 серпня. Третій Спас найчастіше називають Післяуспінням або Хлібним Спасом і пов’язують його у народі із закінченням літа – свято припадає на 1 серпня.
Джерело: LvNews