На території “Пагорба слави” розпочали ексгумацію. Кількість поховань на території, де було 8 окремих могил, підтвердилася, але місця поховання людей та надмогильних надгробків не збігаються.
Про це повідомив керуючий справами виконкому ЛМР Євген Бойко.
Перегляньте також:
- У Львові почали ексгумацію Путіна і Кузнєцова на Пагорбі Слави
- У Львові перепоховали людські останки ексгумовані під час досліджень на Марсовому полі
За його словами, розбіжність розташувань поховань та надгробків вказує на байдужість і зневагу радянської влади до своїх воїнів.
“Сьогодні робимо одне з найважливішого для історії нашого міста – забираємо останній маркер військових радянських поховань Львова. 80% найскладніших демонтажних робіт ми вже виконали. З цієї площі вже демонтовано пам’ятники та надмогильні плити. Зі складного – залишається ще вхідна група та паркан. Вхідна група займе найбільше часу, адже там використані дорогі матеріали. І ми будемо поелементно їх забирати, частина цих елементів буде перенесена у музей “Територія терору”, що для нашого міста теж важливо.
Щодо самої ексгумації, то, як підтверджують розкопки, радянська влада лише на картинці робила велич і славу своїх воїнів. Бо зовні ми тут бачили величні пам’ятники своїм агентам та так званим воїнам. Але, як показали розкопки, могили не відповідають розміщенню пам’ятників, поховання відбувалися будь-як, зі зневагою і фактично у невідповідності до того, що було зовні”, — зазначив Євген Бойко.
Керівник Меморіально-пошукового центру “Доля” Святослав Шеремета розповів, що оскільки реальні поховання були в іншому порядку, ніж надмогильні плити, ідентифікувати цих вісьмох людей буде складно.
“Як показали дослідження, поховання знаходяться паралельно, а не перпендикулярно до алеї, як вони були раніше. Це говорить про те, що були одні поховання після Другої світової війни, загиблих військовослужбовців радянської армії захоронювали, а після того прийшли проєктанти, які мали завдання від вищого керівництва радянського союзу чи комуністичної партії, які були на місцях, створити ідеологічне місце пропаганди радянського тоталітарного режиму. І ніхто не зважав на долю солдат та на пам’ять про них. Усім треба було показати могутній меморіал так званого могутнього радянського союзу. І, що найгірше, фактично станом на сьогодні ми розуміємо, що ці вісім людей є тут поховані, є надгробні плити з їхніми прізвищами. Але встановити хто є хто – буде надзвичайно складно”, — сказав Святослав Шеремета.
Усі знайдені останки та надмогильні плити перенесуть на спеціально визначене місце на Голосківське кладовище. Загалом на Пагорбі є понад 220 індивідуальних поховань, 4 братські могили і ймовірно могили агентів НКВС Ніколая Кузнєцова та майора Стєпана Путіна.
Як уточнив керуючий справами виконкому Євген Бойко, ексгумація поховань Кузнєцова та Путіна потребує окремого протоколу та окремої уваги з боку правоохоронних органів, оскільки Росія неодноразово використовувала ці могили для провокацій. “Відомо, що були спроби викрасти ці останки, були намагання домовитись, були пропозиції різних фінансових винагород, були звернення від російської влади. Тому до цих могил буде окрема увага і ми будемо дотримуватись протоколу, який визначили спеціальні служби”, — сказав Євген Бойко.
Комплекс “Пагорб Слави” радянська влада почала будувати на вулиці Пасічній у 1945–1950-х. Сюди перепоховали червоноармійців і радянських партизанів, які загинули під час Другої світової війни, а також НКВСників.