23 липня львів’яни вдруге зібралися на акцію протесту через ухвалений Верховною Радою та підписаний президентом Зеленським закон, який суттєво обмежує повноваження НАБУ та САП.
Перегляньте також:
- У Львові ремонт на вулиці Драгоманова продовжили ще на місяць
- У Львові в дворі музею виставили одного з найстаріших кам’яних левів міста
Про це пише Суспільне.
Учасники акції почали збиратися на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку ще до 19:00. Як розповів Суспільному організатор акції Роман Шмідт, протест запланований на 19:30. Також учасники мають пройти ходою центром міста.
“Оскільки перш за все президент вже підписав даний законопроєкт, то ми, як мінімум, маємо очікувати те, що депутати будуть прикликані назад до Верховної Ради з відпустки, до якої вони бачите допрацювалися, а наші військові — ні. І щоб вони в терміновому порядку підпивали або звернення до Конституційного суду, або бажано зробили новий законопроєкт, який відхилятиме прийнятий”, — каже Роман Шмідт.
Акцію розпочали із хвилини мовчання. Згодом учасники виконали Гімн України. Також учасниках повідомили про правила під час протесту, аби уникнути провокацій про які попереджали у ГУР. Зокрема учасникам заходу повідомили про заборону використання забороненої символіки, символіки політичних партій, плакатів та гасел із написами російською мовою.
Люди скандували “Руки геть від НАБУ”, “НАБУ і САП — не для ваших лап” та “Змінимось або помремо”, а машини, які проїжджали повз сигналом підтримували учасників протесту.
Учасниця протесту Євгенія Пасічник розповіла Суспільному, чому долучилася до заходу у Львові:
“Мені не подобається безчинство, мені не подобається, що зараз ми тримаємо курс подалі від демократії і демократичного суспільства. Ми тримаємо курс не на Європу, не до справедливості, а ми тримаємо курс до того, з ким ми боремося. Тому в мене на плакаті і написано, що ми не русня, і ми не маємо бути нею”.
Перед учасниками протесту виступив ветеран АТО Артур Кірєєв, який пояснив своє ставлення до закону № 12414:
“Цей законопроєкт не є поганим, тому що він допомагає сім’ям, в яких є родичі, яких чекають з полону, або безвісти зниклі. Він їм дає те, що не треба їхати зі Львова в Костянтинівку або в Краматорськ, де є слідчий. Ці люди можуть це зробити за рахунок цього законопроєкту в місті Львові. Але я не розумію, чому в цей законопроєкт внесли поправки щодо НАБУ та САП. Я в шоці”.
1500 людей долучилися до протесту біля пам’ятника Шевченку у Львові. Такі дані станом на 20:20 Суспільному повідомила т.в.о. начальника відділу комунікації поліції Львівської області Аліна Подрейко.
“Сьогодні тут, тому що наша влада трішки сплутала береги, забула, хто є насправді джерелом влади в Україні, а це – народ. Мені не подобається, що протягнули цей законопроєкт, тому що він би мав стосуватися безвісти зниклих людей. А туди додали такі правки, які, фактично, наділили генпрокурора безмежною владою над НАБУ і САП”, — каже волонтерка Христина Жук.
Учасники протесту пройшли ходою центральними вулицями міста та повернулися до пам’ятника Тарасові Шевченку. Під час ходи вони скандували “Ми — це влада”, “Ганьба” тощо.
Згодом люди повернулися та стали по обидва боки проспекту Шевченка із плакатами.
Що відомо про законопроєкт №12414
22 липня Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого позбавляють незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП. Це законопроєкт про зміни досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти. До другого читання до нього внесли правки щодо САП та НАБУ, а саме:
- генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
- скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.
Голосування за законопроєкт відбулось наступного дня після масштабних обшуків СБУ у детективів НАБУ. 22 липня пізно ввечері президент України Зеленський підписав закон.
Через це ухвалення низкою міст України відбулися протести проти ухвалення закону №12414, зокрема біля театру імені Франка у Києві зібралися близько двох тисяч людей. Також люди вийшли у Львові, Дніпрі, Рівному, Тернополі та Одесі.