На початку січня цього року на сайті Держаудитслужби було розміщено публікацію «Через «преференції» забудовникам Львів недоотримав 214 млн грн, – висновки ревізії». Такі кошти до місцевого бюджету мали б надійти у вигляді обов’язкової пайової участі забудовників. Однак підлеглі міського голови Андрія Садового, як встановили аудитори, процес стягнення несплачених або несвоєчасно внесених забудовниками коштів недостатньо контролювали.
Що криється за “недостатнім контролем” (службова недбалість чи умисні зловживання) мають зʼясувати правоохоронні органи. Поки що достеменно відомо лише про наявність кримінального провадження за фактами, встановленими під час ревізії
Перегляньте також:
- У Швеції виділять 4 млн крон на будівництво хірургічного корпусу центру “Незламні” у Львові
- У скільки обійшлися міському бюджету відрядження львівських чиновників у березні
Названа ревізія стосувалась діяльності департаменту економічного розвитку Львівської міськради за 2021-2024 року, керівником якого з жовтня 2023 року є скандальновідома Інна Свистун.
Згідно з висновками аудиторів, Львів недоотримав кошти, зокрема, з таких причин:
- 151,2 млн грн – кошти, що не були сплачені забудовниками після введення в експлуатацію 115 об’єктів будівництва, оскільки замовники не зверталися до департаменту з питанням визначення розміру пайового внеску;
- 57,2 млн грн – кошти, що не були сплачені через невиконання забудовниками своїх зобов’язань у встановлені договором терміни;
- 5,7 млн грн – внески, які були сплачені із запізненням після введення об’єктів в експлуатацію.
Матеріали ревізії, як повідомляла Держаудитслужба, були передані до Управління СБУ у Львівській області.
Водночас з відкритих джерел відомо, що кримінальне провадження за матеріалами ревізії було відкрито Львівською обласною прокуратурою і що проведення досудового розслідування у цій справі доручено Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Львівській області.
Йдеться про кримінальне провадженні №42025140000000020 від 20.01.2025, за ч.2 ст.364 КК України (зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки). Станом на зараз у судовому реєстрі щодо цієї справи наявна лише одна ухвала — від 24.03.2025 року (про тимчасовий доступ до речей і документів), яка стосуються, зокрема, надання слідству доступу до договорів про пайову участь, укладених між департаментом економічної розвитку Львівської міськради та низкою комерційних структур.
Разом з тим, упродовж останніх місяців, у відкритих джерелах (у тому числі в судовому реєстрі) з’явилося багато інформації про стягнення з забудовників Львова заборгованих пайових внесків.
Що це за забудовники? Що вирізняє їх від інших – тих, що виконали свої зобов’язання з сплати пайових внесків у встановлені договорами терміни? Чи своєчасно міськрада почала стягувати заборгованість?
Аби відповісти на ці питання, журналісти звернули, зокрема, увагу на допис щодо цієї теми, який був опублікований на сторінці юридичного департаменту Львівської міськради у Facebook (відтворюємо його повністю): «Департамент економічного розвитку повернув до бюджету Львова 25,5 млн гривень. За позовом Департаменту Господарський суд міста Львова зобовʼязав ТзОВ «СБК-Захід», ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство – 4630» та ПП «Юридичне агентство» сплатити в бюджет Львова 25 593 530 гривень пайового внеску, які забудовники заборгували за будівництво ЖК у Львові. Дані підприємства не сплатили пайовий внесок під час будівництва житлових будинків у Львові. В свою чергу, ці внески мали б бути спрямовані на розвиток інфраструктури району. Суд ухвалив стягнути основну суму боргу, а також перераховану пеню, інфляційні втрати та 3 відсотки річних».
Найбільшу суму пайового внеску – 13,3 млн грн, як вбачається з відкритих джерел, Львівська міськрада відсудила у ПП «Юридичне агентство» – за рішенням Господарського суду Львівської області від 18.02.2025.
З рішення відомо, що у 2019 році департамент економічного розвитку Львівської міської ради уклав із ПП «Юридичне агентство» договір, відповідно до якого забудовник зобов’язувався сплатити до кінця 2020 року 1 млн грн пайового внеску, а до кінця 2024 року – ще 9,4 млн грн (але не пізніше дати прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію).
Вказане будівництва (йдеться про житловий комплекс на вул. Буйка, 27) було завершено та прийнято в експлуатацію 30.12.2022. Однак забудовник на той час вніс лише перший платіж.
Тобто департамент економічного розвитку повинен був звернутись до суду про стягнення пайового внеску на початку 2023 року. Однак такий позов було подано лише в жовтні 2024, за дивним збігом – у період проведення фахівцями Північного офісу Держаудитслужби ревізії фінансово-господарської діяльності департаменту економічного розвитку Львівської міськради .
У той же період позови про стягнення пайових внесків департаментом були подані до госпсуду також і щодо ТОВ «СБК-Захід» та ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство – 14630».
У Львівського АТП-14630 через госпсуд були відсуджені борги за пайові внески у розмірі майже 2 млн грн та 3,08 млн грн. Теж з запізненням “на роки”.
З рішення суду від 12.02.2025 (йдеться про справу на 3,08 млн грн) відомо, що у 2017 році департамент економічного розвитку уклав із забудовником угоду про сплату пайового внеску – 2,3 млн грн, згідно з якою пайовий внесок мав бути сплачений по 31.12.2017 року. У подальшому між сторонами було укладено додаткову угоду, якою забудовника зобов’язано сплатити пайовий внесок по 31.05.2022 року (але не пізніше дати введення об’єкта до експлуатації). Об’єкт (ЖК на вул. Городницькій, 47) був прийнятий в експлуатацію 18.07.2023. Натомість забудовником було сплачено лише 900 тис. грн заборгованості по договору.
Тобто заборгованість з пайового внеску «висіла» майже сім років. Поки не почався аудит. Отака цікава «преференція».
Цікавою є й інформація про боржників.
ПАТ «Львівське АТП-14630» є одним із перевізників Львова. За даними YouControl, його власниками, яким належать найбільші пакети акцій, вказані Андрій Рокош та Володимир Мазур. Всього у переліку учасників юрособи – 829 акціонерів.
З інформації порталу «Наші гроші» вбачається, що така ж кількість акціонерів була 10 років тому. Портал, зокрема, повідомляв, що найбільшими акціонерами товариства є два підприємства – ТОВ «БЦ «Український капітал» (61%) та ТОВ «ХоСаРо» (19%).
Засновниками обох підприємств, і БЦ «Український капітал», і «ХоСаРо», яким належить 80% «ЛАТП-14630», є три людини – Володимир Мазур, Андрій Рокош та Тарас Хома.
З публікацій в ЗМІ відомо також, що названі компанії – ТОВ «ХоСаРо» та ТОВ «БЦ «Український капітал» у 2019 році вклали власні кошти у виборчу кампанію Садового. ТОВ «ХоСаРо» перерахувало на рахунок Садового 2,6 млн грн, компанія «БЦ «Український капітал» 3 млн грн.
Про ПП «Юридичне агентство», яке госпсуд зобовʼязав сплатити в бюджет Львова 13,3 млн грн пайового внеску, ЗМІ, зокрема, повідомляли таке: компанія зареєстрована за адресою Fest Republic та належить ТзОВ «Компанія з управління активами «Актив»». Її власниками є львівські підприємці Богдан Куспись та Іван Коцьо – бізнес-партнери Віталія Антонова, власника концерну «Галнафтогаз» (ОККО Group).
Наприкінці квітня стало відомо, що Господарський суд зобов’язав ТОВ «Акіта Україна» сплатити Львівській міськраді понад 7 млн грн пайового внеску, який компанія заборгувала за будівництво 18-поверхового житлового комплексу на вул. Замарстинівській, 134а у Львові.
Позовну заяву в суд до ТОВ «Акіта Україна» подала Галицька окружна прокуратура Львова – в інтересах держави в особі позивача департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.
З рішення суду також вбачається, що ТОВ «Акіта Україна» розпочало будівництво двох об`єктів на Замарстинівській у 2020 році, в експлуатацію вони були прийняті наприкінці 2023 року.
Однак за час будівництва ЖК пайовий внесок забудовник не сплатив. Навіть не звернувся до Львівської міськради із заявою про визначення розміру пайової участі. Хоча зобов’язаний був це зробити у 2020 році – протягом 10 робочих днів після початку будівництва. А Львівська міськрада увагу на таку “дрібничку” (несплату мільйонного пайового внеску) чомусь не звернула. І так, вочевидь, тривало б і надалі. Якби не ревізія Держаудитслужби.
За даними реєстрів, ТОВ «Акіта Україна» зареєстроване у 2017 році. Власниками компанії є львівська забудовниця Зоряна Була, мешканець Скнилова Андрій Опришко та самбірчанин Віктор Липецький.
З реєстрів також вбачається, що Зоряна Була пов’язана з забудовницею Любомирою Булою, яка є, зокрема, співвласницею львівської компанії “Кворум Партнерс”. Донедавна кінцевим бенефіціаром цієї компанії спільно з Любомирою Булою був Юліан Чаплінський, який раніше працював на посаді головного архітектора Львова.