У 2024 році на Львівщині зафіксували 433 випадки хвороби Лайма. Збудник захворювання переносять іксодові кліщі.
За даними Львівської ОВА, більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада, в період найвищої активності іксодових кліщів.
“За даними Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України у 2024 році лише на території Львівської області зареєстрували 433 випадки хвороби Лайма, при чому 39% жителів Львівщини інфікувалися у лісопаркових зонах міст, 30,3% – у сільський місцевості, 30,6% – у природному середовищі”, — йдеться у повідомленні.
Хвороба Лайма не передається від хворої до здорової людини. Інкубаційний період захворювання становить від одного до 45 днів. У середньому хвороба проявляється протягом 7-14 днів.
Рання стадія хвороби Лайма виникає через 1-30 днів після укусу кліща:
“Найчастіше у паховій чи підколінній ділянці виникає так звана ізольована мігруюча еритема. У третині випадків вона не розвивається, що значно ускладнює вчасні діагностику та лікування”.
Рання дисемінована стадія захворювання виникає через 3-10 тижнів після укусу кліща внаслідок гематогенного розповсюдження збудника, а пізня стадія — через місяці чи роки після зараження.
У разі хронічної хвороби Лайма переважно виникають артрити або неврологічні прояви, як нейробореліоз та хронічний атрофічний акродерматит. Щеплення від хвороби Лайма не існує.
Для того, аби запобігти присмоктуванню кліщів, радять одягати світлий одяг із довгими рукавами та штани — так можна легше помітити кліща. Також потрібно користуватися репелентами та оглядати себе після прогулянок на природі.
При укусі потрібно видалити кліща пінцетом: захопити кліща якомога ближче до шкіри й обережно витягти без обертання. Потім треба промити місце укусу водою з милом й обробити антисептиком, а при появі почервоніння, висипу чи підвищена температури протягом наступних тижнів — звернутися до лікаря.