У місті Дрогобич Львівської області Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав освятив оновлений храм святого Юра.
Про це пише Суспільне.
Перегляньте також:
- Глава УГКЦ, Блаженніший Святослав Шевчук, освятить церкву Святого Юра в Дрогобичі
- На Львівщині у старовинну церкву Святого Юра в Дрогобичі повернули відреставрований іконостас
На освячення прийшли жителі міста. Блаженніший Святослав очолив літургію у храмі, а також освятив оновлений іконостас. Після завершення літургії усі охочі змогли відвідати церкву.
“Для нас дуже важливо є, щоб цей храм набув сакрального змісту, оскільки це була святиня, яка була забрана у греко-католицької церкви. У найважливішій частині храму був склад, тобто у святилищі, сьогодні ми маємо можливість освятити храм після оновлення і святилище зробити святилищем, де можна вже проводити богослужіння”, — розповів священник Тарас Герасимчук.
Церква Юра датована XVI століттям, храм почали відновлювати у 2012 році, поетапно, спочатку замінили дах, згодом відновлювали стінопис, чотири роки тому почали відновлювати іконостас.
Наразі храм функціонує як музей, літургії там відбуваються лише двічі на рік: на другий день Великодня та на храмове свято Юрія.
У червні 2023 року стало відомо, що на реставрацію церкви Святого Юра у Дрогобичі з обласного бюджету виділили 3 мільйони гривень. Церква входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
“Раніше так будували, тому що могла бути тільки одна літургія на престолі, одне жертвопринесення. Пізніше увійшли у моду бічні вівтарі і, відповідно, може бути декілька служб, тоді так не було. Верхня церква маленька і вона не могла всіх парафіян помістити, це була більш родинна церква для окремої служби”, — розповіла у 2023 році завідувачка відділу пам’яток дерев’яної архітектури музею “Дрогобиччина” Леся Летнянчин.
Роботи з відновлення іконостаса завершили у квітні 2025 року. Реставрацією іконостаса займалися фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру України у Києві з 2020 року.
“Складні тут були роботи дуже. Оця вся позолота була бронзівкою замазана, зафарбована. Це все було видалено — і відкрилися такі гарні різьба і золочення, сріблення! І на рамах, і на самих іконах теж були складні моменти: відставання живопису, ґрунту від основи”, — розповів у квітні заввідділу реставраційного центру Володимир Папушенко.
Як тоді розповіла директорка музею “Дрогобиччина” Алла Гладун, іконостас створювався, починаючи з 1659 року. Там протікав дах, бані протікали, калюжі стояли, іконостас був в у поганому стані.
“Для нас дуже важливо, щоб цей храм набув сакрального змісту, оскільки це була святиня, яка була забрана у греко-католицької церкви. Там у святилищі був склад, сьогодні ми маємо можливість освятити храм після оновлення і святилище зробити святилищем, де можна вже буде провадити богослужіння”, — розповів священник Тарас Герасимчук.