У львівському музеї, що раніше був монастирем, реставрують частину, яка збереглась із 14 століття

Опубліковано:
18 Липня, 2025 о 08:19

У Львівському музеї історії релігії почали наступний етап реставрації. Роботи тривають в експозиційних залах, що були колись галереєю монастиря отців домініканців.

У Львівському музеї історії релігії, що раніше був монастирем отців домініканців, триває рестраврація. У музеї з обережністю припускають, що частина монастиря, в якій тривають реставраційні роботи, може походити з кінця 14 століття.



“Деякі дослідники вважають, що монастир домініканців забудовувався у кілька етапів. Є така гіпотеза, що цей зал і стіна, яку ми досліджуємо, можуть походити з другої половини 14 століття. Цю дільницю домініканцям передав намісник Галичини, князь Опольський. А це близько 1370-го року. Цей дальній зал при Романовичах міг бути осідком посольств чи господарським двором. Тут точно щось мало бути при Романовичах. Дослідники кажуть, що такі колонні зали того періоду є також в Німеччині та Іспанії”, – зазначає директор музею Орест Малиць.

“Ця галерея раніше була відкрита, поруч були невеликі келії, а стіна, де зараз працюють реставратори, була над входом до колонного залу, який передує трапезній. Стінопис тут ми виявили випадково, а минулого року реставратори заклали проби (шурфи) – і підтвердили наші здогадки. Також знайшли старовинні написи на деяких стінах. Вони ще чекають свого часу бути відновленими”, – продовжує пан Орест Малиць.

Львівська команда реставраторів під керівництвом Павела та Лесі Гануляк розчищають і відкривають поліхромний стінопис. Тож сказати, що на ньому зображено і з якого століття розписи, – невдовзі зможуть саме вони.

Стінописи в експозиційних залах цьогоріч планують відкрити та укріпити. А також – дослідити на наявність розписів інші старовинні приміщення музею.

Рестравранцію фінансує польський уряд у межах проєкту Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном “Полоніка”. Завершити планують до кінця року.

“Співпраця нашого музею з “Полонікою” почалася у 2021 році з реставрації монастирської трапезної. Вона тривала щонайменше 2,5 роки і коштувала польським партнерам не менше 4 мільйонів гривень. На початку 2024-го, коли перший спільний проєкт був закінчений, я показав керівництву інституту польської культурної спадщини колишню галерею. Ми знали вже, що тут, над входом, також є розписи”, – розповідає Орест Малиць.

Курують реставрацію польські фахівці.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу lvnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.

Джерело: Львівська облрада
Теги: #Львівський музеї історіх релігії, #реставрація



Статті

Інтерв'ю
“Українці декілька разів вибачалися”: історик Ярослав Грицак про Волинську трагедію
14:20, 11 Липня, 2025

“Українці декілька разів вибачалися”: історик Ярослав Грицак про Волинську трагедію

Блоги

ТОП новини Львівщини: