В Україні відзначають свято Володимира Великого і День Хрещення Русі-України

Опубліковано:
15 Липня, 2025 о 12:03

Українці 15 липня відзначають день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Великого, День Хрещення Русі-України і День української державності.

Після переходу Православної Церкви України на новоюліанський календар, дати багатьох церковних свят змістилися на 13 днів раніше. Колись це свято припадало на 28 липня.



Володимир, у хрещенні Василь, Святославич також відомий як Володимир Великий, князь київський і хреститель Русі. Син Святослава, онук святої рівноапостольної княгині Ольги, батько Ярослава Мудрого.

За час свого правління розширив межі столиці Києва, збудував Десятинну церкву та першим із руських князів розпочав карбувати власну золоту монету. У 988 році заснував місто Володимир та інші міста. Використовував особистий знак “тризуб”, що став у XX столітті гербом України.

987 року Володимир підтримав у війні імператора Василя ІІ й узяв за дружину візантійську царівну Анну. Наступного року охрестився сам і охрестив Русь. Віддалив від себе інших дружин і розпочав християнське життя. Часто силоміць хрестив язичників, але для нього, каже церква, це було проявом піклування про свій народ. Володимир вважав християнську віру найціннішою.

Для розвитку Церкви запросив на руські землі духовних осіб з Болгарії, організував церковну ієрархію, поширював культ святої Ольги, підтримував зв’язок із Апостольським Престолом, не раз приймав послів від Папи і посилав дарунки до Рима, – йдеться на сайті Римсько-католицької церкви в Україні.

У 988 році князь ухвалив визнати християнство візантійського обряду державною релігією. Велике хрещення киян за Володимира проведено в річці Почайні (можливо, стариці чи протоці Дніпра; нині каскад озер Опечень і струмок). Того ж року, дещо раніше, Володимир, за найбільш відомою версією, був охрещений у місті Корсуні (Херсонесі, тепер частина Севастополя), – повідомляють на сайті Волинської єпархії ПЦУ.

На зведення Десятинної церкви – першого кам’яного православного храму в нашій державі, виділив десяту частину своїх прибутків. Вона не збереглася: зруйнована монголо-татарами в XIIІ столітті та після відновлення – марксистами у ХХ ст.

Єдиним храмом Києва, який лишився з того часу, є Софійський собор. За дослідженнями, початок будівництва припадає на 1011 рік, а завершив спорудження син Володимира князь Ярослав Мудрий. Софія стала центром Київської митрополії.

Хрещення Русі князем Володимиром було продовженням тривалого процесу християнізації Київської Русі.

Офіційним державним святом День Хрещення Київської Русі – 28 липня – став згідно з указом Президента України Віктора Ющенка у 2008 році. А вже, коли українці перейшли на новоюліанський календар, свято відзначають 15 липня.

У Львові храмовий празник святкує парафія собору Володимира і Ольги.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу lvnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.

Джерело: Еспресо.Захід
Теги: #День української державності, #День Хрещення Русі-України



Статті

Інтерв'ю
“Українці декілька разів вибачалися”: історик Ярослав Грицак про Волинську трагедію
14:20, 11 Липня, 2025

“Українці декілька разів вибачалися”: історик Ярослав Грицак про Волинську трагедію

Блоги

ТОП новини Львівщини: