З початку 2025 року Служба безпеки України викрила на Львівщині 21 завербованого агента РФ. Слідчі фіксують: ФСБ РФ дедалі частіше відходить від класичної агентурної роботи й робить ставку на масове вербування місцевих жителів через інтернет — за гроші, через обман або маніпуляції.
Про це розповіла Суспільному речниця СБ України у Львівській області Роксолана Яворська-Ісаєнко.
Перегляньте також:
- У пожежі на Львівщині загинув чоловік
- У Львові невідомий розтрощив простір памʼяті про загиблих військовополонених
Легкий заробіток із фатальними наслідками
Telegram-канали, TikTok, Instagram, онлайн-ігри — саме там російські спецслужбісти шукають майбутніх виконавців. Вони аналізують коментарі, відстежують емоційний стан людей і пропонують “нескладну роботу” за легкі гроші.
Для росіян немає значення, кого вербувати — дорослих чи дітей. У зоні ризику найчастіше опиняється молодь, безробітні та соціально вразливі особи. За словами Роксолани Яворської-Ісаєнко, особливий цинізм таких схем у тому, що виконавців нерідко використовують “втемну”: після виконання завдання російські куратори не лише не платять обіцяні гроші, а й ліквідовують агентів дистанційним підривом саморобного вибухового пристрою, позбуваючись свідків.
Фейкові “побачення” як спосіб убивства
Водночас правоохоронці фіксують нову тривожну тенденцію — вербування через фейкові романтичні знайомства.
У жовтні СБУ Львівщини викрила трьох учасників мережі, яких РФ планувала використати для диверсій у місті. Вербування відбувалося через фейкові акаунти в додатках для знайомств. Після “романтичного” спілкування молодиків залякували дзвінками від нібито “співробітників СБУ” та втягували у вигадану “секретну операцію”, фактично змушуючи їх виконувати злочинні накази — зокрема підпали поштових відділень. Усіх фігурантів затримали.
Крім того, СБУ запобігла одразу двом терактам, у яких російські спецслужби планували підірвати воїнів Сил оборони під виглядом запрошення на побачення. Для цього ФСБ створила фейкові жіночі акаунти в популярних соцмережах. Після встановлення контакту двоє українських військових порізно отримали “запрошення” зустрітися на конкретних локаціях. Саме там заздалегідь були закладені саморобні вибухові пристрої. Кіберфахівці СБУ завчасно викрили задум, нейтралізували СВП та врятували життя українських захисників.
Подібну схему російські спецслужби вже намагалися реалізувати влітку цього року у Києві. Тоді контррозвідка СБУ запобігла вбивству військовослужбовця Національної гвардії України: вибухівку було заховано у скутер, а підрив планували здійснити в момент прибуття воїна на місце “побачення”. У межах розслідування затримали 19-річного киянина, якого, за даними СБУ, завербували через Telegram-канали з пошуку “швидких грошей”.
Виконавцями стають діти
Серед викритих агентів РФ— і неповнолітні. Двоє підлітків із Дніпропетровщини та Черкащини, за даними слідства, готували підрив автомобіля військовослужбовця. Ще двоє мешканців Львова віком 14 і 15 років намагалися підірвати таунхаус, де проживав воїн Сил оборони. Усі ці злочини були зупинені завдяки роботі СБУ на випередження.
ТЦК, поліція, вокзал — цілі терору
Російські агенти також планували теракти біля поліцейських підрозділів, будівель ТЦК та СП, а також Головного залізничного вокзалу Львова. Як встановили правоохоронці, один із виконавців погодився на злочин за 1000 доларів США, не знаючи, що ФСБ планувала ліквідувати його разом із вибухівкою.
Окремо СБУ викрила інформаторку, яка шпигувала за аеродромами армійської авіації ЗСУ, а також агентурну мережу, що облаштовувала схрони з компонентами для саморобних вибухових пристроїв, маскуючи це під кур’єрські завдання.
Зрадники в погонах і вироки суду
Серед резонансних справ — викриття “крота” у лавах Повітряних Сил ЗСУ, який передавав координати для ракетно-дронових ударів по авіаційній інфраструктурі України. Суд уже засудив його до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Також перед судом постане агент ФСБ — рецидивіст, який, за даними слідства, готував теракт біля адмінбудівлі українських правоохоронців у Львові. Йому загрожує довічне ув’язнення.
Чатбот “Спали” ФСБшника”
У Службі безпеки наголошують: багатьом злочинам вдалося запобігти завдяки системній роботі контррозвідки та оперативним діям. Водночас вирішальну роль може відіграти кожен громадянин.
Саме для цього СБУ створила офіційний чатбот “Спали” ФСБшника”. Через нього можна анонімно повідомити про підозрілі пропозиції “легкого заробітку”, контакти з сумнівними кураторами або будь-які ознаки підривної діяльності.
У СБУ нагадують: в умовах війни пильність — це не просто відповідальність. Це спосіб врятувати життя і зірвати плани росіян.