Як відстоювали українську мову у львівській консерваторії за часів радянської влади

Опубліковано:
10 Квітня, 2025

Ця світлина не є дуже давньою, бо зроблена у 1963 році. А, цікавою для нас вона може бути тому, що на цьому фото ми бачимо Остапа Лисенка – сина нашого славетного композитора Миколи Лисенка. У ті роки Остап Лисенко саме читав студентам консерваторії курс лекцій “Українська народна творчість”.

На цій світлині Остапа Лисенка зазнимкували поруч зі Станіславом Людкевичем, Анатолієм Кос-Анатольським, Миколою Колессою та Євгеном Козаком. Усі ці п’ятеро чоловіків у той момент стоять під огорожею на Личаківському цвинтарі у день поховання композитора Василя Барвінського. Нині ця світлина з пояснювальним текстом виставлена на сторінці Михайло Маслій.



Так от, десь у березні 1950 року, вже по другому приході радянської влади до Львова, Остап Лисенко вів групу із 25 студентів серед яких як згадується, вирізнялася “…нахабна і вульгарна трійка росіян”. Вони постійно дошкуляли тим, щоби їм читали лекції російською.

А, одного разу, один з тієї “російської трійці” на котрійсь парі з апломбом заявив: “…Я не буду слушать этого собачьего языка” після чого тріснув дверима і вискочив з аудиторії.

Десь через два тижні відбулися відриті партійні збори на яких – зважаючи на дратівливість такого мовного питання – комуністи консерваторії вирішили не загострювати ситуацію і тимчасово закрити питання читання лекцій російською.

Після цих зборів 71-літній професор Станіслав Людкевич підійшов до одного зі своїх студентів, який відкрито виступив на тих партійних зборах на захист викладача Остапа Лисенка, і сказав: “Ти говорив добре, але те все може погано закінчитися…”

А поважний професор тоді точно знав, що говорив, оскільки в пам’яті Станіслава Людкевича назавше засіли картини садистської жорстокості російськомовних “визволителів” у тюрмах на Лонцького і Замарстинові наприкінці червня 1941 року.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу lvnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.

Джерело: Новини Львівщини
Теги: #історія Львова, #композитор, #Остап Лисенко



Статті

Інтерв'ю
Архіви — контраргумент проти пропаганди. Інтерв’ю з головою Держархіву Хромовим
15:18, 10 Квітня, 2025

Архіви — контраргумент проти пропаганди. Інтерв’ю з головою Держархіву Хромовим

Блоги

ТОП новини Львівщини: