Історія людини, яка вражає. Михайло Шептицький присвятив своє життя братам із інвалідністю
Опубліковано : Львівський Новинар
Львів – Двох братів, інвалідів дитинства першої групи, з села Вороняки на Львівщині уже 17 років доглядає їхній старший брат. Михайло Шептицький витрачає увесь свій час і сили, щоб вести господарство і опікуватися немічними. Доглядає обох, а отримує допомогу від держави за одного. Про звичайний людський вчинок, який вражає людяністю, - пише Радіо Свобода.
«Встаю о 5-й годині, а лягаю пізно – о першій-другій, бо не встигаю. Вдень на городі робота, коло братів, у саду, біля худоби, а ще варити, випрати. Для себе немає часу, хіба, коли сплю кілька годин», – розповідає 59-річний Михайло Шептицький про свій день, не відволікаючись від праці: дав пити худобі (тримає свиню, корову, теля, кури). Навчився сам доїнню, зрештою, як і всьому іншому по господарству, коли 17 років тому спершу помер тато, а потім і мама.
«Був у розпачі, коли маму відвіз до лікарні і лікар сказав готуватись до найгіршого. Йшов і думав, що робити – два інваліди, а це їсти звари, худобу доглянь, город. На початках допомагали сусіди. Старша жінка-сусідка навчила їсти варити. Потім сам шукав рецепти у журналах: спекти хліб, закрутки, тушонки», – розповідає Михайло. Його комора заставлена різноманітними слоїками з овочами, фруктами, м’ясом.
Куди подінешся?
Михайло Шептицький – найстарший у сім’ї, його рідним братам – Миронові – 57 років, Зеновію – 52. Два молодші брати перебувають на інвалідності першої групи, в обох із дитинства – діагноз «олігофренія» (психічні розлади, недоумкуватість). Мирон трішки обслуговує себе, також випасає худобу, але на все йому треба вказати і подати. Зеновія повністю треба доглядати, в тому числі і змінювати памперси. Він трішки говорить, може взяти до рук і гармошку. Михайло повністю присвятив своє життя братам.
«А як інакше, куди їх подінеш. Це немічні люди, потребують індивідуального догляду. Весь тягар довелось взяти на свої плечі, іншого виходу не було, совість би не дозволила. Потребують індивідуального догляду. Іноді стояв на роздоріжжі, мені казали люди, мовляв, здай, матимеш вільні руки, створиш сім’ю», – каже чоловік.
Але на такий крок Михайло не зважився, бо відчуває відповідальність за братів і не зміг би бути спокійним. До того ж, інтернати по догляду за психічнохворими в Україні далекі від цивілізованих.
Джерело: Радіо Свобода