Кольоровий світ через вітражі старовинних львівських храмів (Фото)

25.07.2020 08:32   Джерело: WestNews.info
Опубліковано : Патрік Скеля

Старовинні львівські храми заворожують красою своїх вітражів.

Добірку вітражів львівських храмів опублікував портал Фотографії старого Львова, пише - WestNews.info.

Костел Святого Антонія

Костел Святого АнтоніяКостел Святого АнтоніяКостел Святого АнтоніяКостел Святого Антонія

На місці сучасного храму у першій половині XVII ст. францисканці звели дерев’яний храм. Через 31 рік він згорів під час облоги міста військами Б. Хмельницького. За будівництво нової святині – вже мурованої – взялися аж в 1669 р.  Храм будували довго – на кінець XVII ст. було зведено лише фундаменти та, ймовірно, вівтарну частину. З 1718 р. будівництво продовжили на кошти краківського каштеляна Януша Антонія Вишневецького. Припускають, що архітектором міг бути представник династії Фонтана. Освятили костел аж у 1739 р.

У 1765 р. під час реконструкції під керівництвом Франциска Кульчицького  було добудовано бароковий фронтон із кам’яними вазами (проект Петра Полейовського). Реформи австрійського уряду перетворили костел св. Антонія в 1786 р. з монастирського храму на парафіяльний. Дзвіницю добудував у 1818 р. Йозеф Маркль.

Пізніше дзвіницю було вбудовано у мур (1830). Стінопис інтер’єрів датують 1854 р. Костелу св. Антонія пощастило – в радянські часи він діяв, тільки в 1950 р. в парохії забрали плебанію. 14 квітня 1995 року  храм знову повернули ченцям-францисканцям. Старовинні мозаїчні вітражі збереглися у храмі фрагментарно.

Адреса: вул. Личаківська, 49а

Храм Святого Андрія

Храм Святого АндріяХрам Святого АндріяХрам Святого АндріяХрам Святого Андрія

У храмі святого апостола Андрія вікно за вівтарем прикрашене вітражем Мадонни з дитятком. На ньому Богородиця одягнена у вишиванку. Цей храм один із найбагатших у Львові на скляні малюнки. Тут є 23 вітражі. На фасаді храму  розміщений вітраж із зображенням покровителя храму та пресвятої Євхаристії.

Адреса: пл. Соборна, 3А.

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і ПавлаГарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла

Гарнізонний храм, відомий у Львові як костел Єзуїтів, збудований у стилі раннього бароко на початку XVII ст. Храм є взірцем римської святині Іль-Джезу та вважається однією з найбільш культових споруд Львова.

1892 року відновили каплицю Св. Бенедикта з новим вівтарем і вітражами фірми «Tiroler glasmalerei und Mosaic Ansalt» з Інсбруку.

Адреса: вул. Театральна, 11

Домініканський собор

Домініканський соборДомініканський соборДомініканський соборДомініканський собор

Домініканський собор виділяється серед численних культових споруд, зведених у XVIII ст., своєю величчю і помпезністю. Він збудований для монахів домініканського ордену. Вітражі у храмі були встановлені у 1844 році. У вікні однієї з чотирьох овальних каплиць вітраж, очевидно,  виконали не на високому технологічному рівні, оскільки вже в 1871 році він вимагав реставрації.

Повідомлення у рубриці «Nowiny» львівської газети середини XIX ст. про встановлення кольорового вікна в Домініканському соборі було першою згадкою про відродження вітражного мистецтва на Галицькій землі і появу вітражних засклень у будівлях старовинного Львова.

Мозаїчні вітражі в Домініканському костьолі збереглися фрагментарно.

Адреса: пл. Музейна, 1

Латинський кафедральний собор

Латинський кафедральний соборЛатинський кафедральний соборЛатинський кафедральний соборЛатинський кафедральний соборЛатинський кафедральний собор

Серед пам’яток готичної архітектури лише Латинський собор зберіг неушкодженою свою вітражну оздобу. Вирізняється він тим, що вітражі утворюють ансамбль. Особливістю є композиційна схема сюжетних вітражних полотен. Композиційно-пластичне вирішення вдало підтримує колір, завдяки якому композиція кожного вітражу отримує необхідне внутрішнє наповнення.

У Катедрі є вітражі біля вівтаря та у бічних каплицях костелу. Біля органу – один із найбільших скляних малюнків, вітраж із Матір’ю Божою, опікункою Львова, завдовжки у 44 квадратні метри, цей скляний образ символізує любов львів’ян до Богородиці. Біля вівтаря – вісім вітражів. Творили ці вітражі аж шість вітражистів у останній декаді XIX століття, саме тоді реконструювали цей собор.

Адреса: пл. Катедральна, 1

Церква святих Ольги та Єлизавети

Церква святих Ольги та ЄлизаветиЦерква святих Ольги та ЄлизаветиЦерква святих Ольги та ЄлизаветиЦерква святих Ольги та Єлизавети

Закладений костел був у 1903 році, будувався вісім років на кошти польської громади. У 1911 році відбулося його урочисте відкриття. Архітектор споруди – Теодор-Мар’ян Тальовський.  Храм також прикрашають витвори відомого скульптора Петра Войтовича, зокрема скульптурна композиція «Розп’яття» на фасаді святині.

У 1933 році за проектом Вавжинця Дайчака фірмою Зіленських (Zilieński) у костелі встановлені орнаментальні вітражі, які простояли лише кілька років і були знищені. Нові вітражі встановили нещодавно в ході реконструкції храму.

Адреса: пл. Кропивницького, 1

Успенська церква

Успенська церкваУспенська церкваУспенська церкваУспенська церкваУспенська церкваУспенська церкваУспенська церква

Однією з найяскравіших сторінок в історії сецесійного вітражництва у Львові є засклення Успенської церкви. Вітражі ілюструють завершальний етап розвитку цього виду монументально-декоративного мистецтва на західних теренах України. Вітражі храму виконані згідно з проектами українського художника П.І.Холодного

Між двома світовими війнами вікна святині прикрасили вітражами про українську церковну історію: хрещення України, життя галицької Русі та діяльність фундаторів храму. Цим вітражам менше ста років, проте їхнього автора називають одним із найвизначніших митців ХХ століття, який особливо відзначився як іконописець та вітражист.

Тут є унікальний елемент для пострадянського Львова – вітражах тризуб, який пережив всі радянські часи.

Адреса: вул. Руська, 7 (вул. Підвальна, 9)


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу lvnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: WestNews.info