Озеро розбрату: елітну землю на Львівщині замість атовців отримали… бізнесмени

14.06.2018 11:33   Джерело: Вголос
Опубліковано : Патрік Скеля

Елітну землю біля озера поблизу с. Наварія Пустомитівської міської ради Львівської області замість учасників Антитерористичної операції отримали бізнесмени. Скандал виник після того, як журналісти одного з видань опублікували списки із 83 претендентів на землю біля Наварії. Як згодом з'ясувалось, бізнесмени земельні ділянки отримали як волонтери або ж їх внесли у списки після того, які ті пообіцяли виготовити технічну документацію для учасників АТО, пише - Вголос.

«На елітну землю претендує щонайменше 19 бізнесменів»

Хто у списку?

Серед тих, хто претендує на земельні ділянки в с. Наварія Пустомитівської міської ради, є щонайменше 19 осіб, щодо яких виникають сумніви. Кореспонденту «Вголосу» завдяки відкритим даним систем Opendatabot та Youcontrol  вдалось ідентифікувати деяких з них. До прикладу, Руслан Семенюк – співвласник ТзОВ «Монада-Україна» – компанії, яка, відповідно до даних офіційної реєстрації, займається реалізацією харчових продуктів.  

Мирослав Мельник, як йдеться на сайті електронних декларації НАЗК, є директором ТзОВ «Вілла Австрія» – ресторану, розташованого на березі того самого озера Наварія. Підприємця важко назвати «бідним», адже він володіє будинком площею 204 метри квадратних та земельною ділянкою у с. Малечковичі Пустомитівського району.

Ще один кандидат на землю – Катерина Нетребенко. Вона за даними відкритих джерел є директором ТзОВ «Західна дивелоперська група» – компанії, що займається будівництвом житлових будинків. За даними Національної асоціації адвокатів Україні, людина з таким же прізвищем займається юридичною діяльністю.

У відкритих джерелах немає інформації про те, що претендент на землі біля озера Наварія Орест Давидко є військовим. Натомість вдалось з'ясувати, що він приватний підприємець, а його дружина працює у Буській РДА. Вони володіють двома квартирами у м. Буськ та недобудованим житловим будинком. У їхній власності також є дев'ять земельних ділянок. Окрім того, Орест Давидко є бізнес-партнером по компанії «Тантес Снейлз» ще одного претендента на землю у Наварії – підприємця, львівського політика від «Батьківщини» Андрія Дзюбана. Він, крім політичної діяльності, є власником кількох відомих львівських підприємств, як от «Старий Львів», «Майстерня карамелі» та ін.

За даними відкритих джерел, ще одна претендентка на землю у Наварії – співвласниця  ТзОВ «ТВК Львівський мехсклозавод» Вероніка Польова. Її причетність до АТО нам теж не вдалось встановити. Інша претендентка – Іванна Стасів, теж підприємець. Вона як ФОП, за даними системи Рrozorro, часто перемагала у тендерах на ремонт комунальних закладів чи житлових будинків, які організовувала Шевченківська, Сихівська та Залізнична РДА м. Львова.

Ще один претендент на земельну ділянку з ініціалами Ігор Худа, за даними системи Opendatabot, є власником кількох підприємств: «Синевир-плюс», ТзОВ «Енерго-інвестгруп», «Житло-альянс», «Рута-плюс». Ще одна фізична особа-підприємець, яка хоче землі у Наварії –  Ольга Киричук. Її причетність до бойових дій в зоні АТО ми теж не встановили.

Невідомо, чи брав участь у бойових діях і Ігор Белей –співвласник ТОВ «Агрен груп», що займається оптовою торгівлею шкірою. Є у цьому списку й Віталій Малевіч. Людина з таким же ініціалами є заступником директора стадіону «Арена Львів». Претендує на землю у Наварії й підприємець, чоловік громадської активістки Наталії Шелестак Андрій Мацалак.

Хоче безкоштовної землі й власниця ТзОВ «Солодка мрія» Нінель Пушкар.

Цікавим співпадінням є й те, що на ділянку у Наварії претендують директори ТзОВ «Еко-техресурс» Юрій Кунинець,  ТзОВ «Еконівестгруп» Андрій Маслюк та ПП «Вензель» Мар'ян Попко. Ці три компанії зареєстровані за однією адресою: м. Львів, вул. Замкнена, 3,2.

Екс-керівник ТОВ «Вуглепромгруп» Микола Кишинський теж хоче отримати 0,1 га елітної землі.

Неоднозначним є виділення, судячи з електронної декларації, вже третьої земельної ділянки сержанту матеріально-технічного забезпечення військової частини А2736 Сергію Віхотю. Цей військовий у 2017 році  вже отримував дві земельні ділянки у селах Давидів і Сокільники. Проте його кандидатуру на отримання землі знову висунула «Ветеранська спілка воїнів АТО».

Є у цьому списку й старший майстер ЛМКП «Львівтеплоенерго» Олег Семенюк. У відкритих джерелах нема згадок про його військову службу.

Оскільки в Україні немає відкритого реєстру учасників бойових дій та на сайті Львівської ОДА не вказано, хто з претендентів на земельні ділянки у с. Наварія Пустомитівської міської ради брав участь у бойових діях, з інформаційним запитом щодо цього ми звернулись в облдержадміністрацію.

Що кажуть «Ветеранській спілці воїнів АТО»?

З власних джерел «Вголос» дізнався, що  у списки отримувачів земельної ділянки підприємці потрапили завдяки тому, що вони нібито оплатили виготовлення технічної документації учасникам АТО, а ті їх рекомендували, як волонтерів. Про це ми запитали керівника «Ветеранської спілки воїнів АТО» Олександра Лопачука, який теж є у списку отримувачів ділянки у Наварії.

«У політику я не лізу, за мною не стоїть ніяка політична сила чи рекетирська організація. Дію відповідно до закону. Я звернувся до знайомого, його знаю з часів, коли він возив допомогу на фронт. Є проект, що ці всі земельні ділянки ми віддаємо підприємцям, а на них натомість побудують два багатоповерхових будинки з усіма комунікаціями. Таким чином воїни АТО матимуть можливість отримати по двокімнатній квартирі з усіма вигодами. Щодо кооперативу «Озеро», ми з ним співпрацювали, щоб банально провести комунікації: світло, воду та газ, що коштує немалих грошей. Учасники АТО, які є у нашій організації, таких витрат не потягнуть. Цей кооператив створений давно. Представники всіх організацій воїнів АТО бачили ці документи, вони не мають до мене претензій. Ми не порушуємо закон: таким чином просто співпрацюють організації воїнів АТО з приватним бізнесом. Якщо не може держава – треба щось самим робити», – сказав Олександр Лопачук.

«На землю у Наварії претендує 51 учасник АТО»

Керівник ветеранської організації також зазначив, що у цьому списку на отримання земельних ділянок біля Наварії є 51 учасник АТО, а всі решта – підприємці. У цьому він не вбачає нічого протизаконного.

«Зараз чиновники говорять про мораль. А хіба у Пустомитівському районі воїнам АТО виділили якусь землю? Зараз зчинився скандал, усі стали захисниками воїнів. А чому тоді нам не виділили ділянок у с. Сокільники? Там є 20 га площі. Нам не допомагають з комунікаціями. Кореспондент одного з видань спочатку написав спотворену інформацію, а потім зателефонував до мене, щоб все перевірити. Хіба це нормально? Я це пов'язую з тим, що є людина, яка хоче викупити ці землі і зробити там котеджне містечко. Ця особа проплачує проти нас та губернатора Синютки суди. До цього причетний мер міста Пустомити», – пояснив Олександр Лопачук.

Щодо кооперативу «Озеро», то за даними системи «Youcontrol» у Львівській області єдиний дачний кооператив з такою назвою офіційно зареєстрований у Львові в березні 2017 року. Його керівником є львів'янин Віталій Ільчишин.

Пустомитівська міська рада судиться з Синюткою

А тепер про Пустомитівську міську раду. Земельні ділянки, які поділило обласне керівництво, судячи з розпоряджень голови Львівської ОДА Олега Синютки, раніше належали ТЕЦ-1 ЛОКП «Львівтеплоенерго». Їх вилучили у підприємства та перевели до категорії земель рекреаційного призначення. Після скандалу із землями у Пустомитівській міській раді заявили, що хочуть зберегти територію біля озера за громадою села Наварія. Судячи з повідомлень на сайті Пустомитівської міськради, таке рішення підтримали і мешканці села Наварія, поблизу якого і «роздали» землі.

«Пустомитівська міська рада подала три позови проти Синютки»

«У нас триває три судових процеси щодо перевищення службових повноважень головою Львівської ОДА. Це стосується роздачі земельних ділянок у межах нашого населеного пункту. Адже землі, які були виділені цим підприємцям, входять у територіальну одиницю Пустомитівської міської ради. У нас є витяги із кадастрової карти про те, що ці землі належать громаді села Наварія. Жителі села теж проти такої роздачі, оскільки там є старі забудови 50-60-х років минулого століття та городи мешканців Наварії. А зараз, як виявилось, ці їхні земельні ділянки виділили іншим людям. Через це і почалися скандали. Щодо «Львівтеплоенерго», то цьому підприємству  Пустомитівська міська рада давала ці землі у користування. Але це підприємство не має права роздавати нашу землю. Не варто забувати, що озеро у Наварії – це технічна водойма, яка охолоджує генератори теплоенерго. На виділених землях розташовані й лісові масиви. Генеральним планом затверджено, що там не передбачена будь-яка забудова», – сказав секретар Пустомитівської міської ради Андрій Жидачик.

Коментуючи те, що Пустомитівська міська рада судиться з ОДА через самовільно виділену землю, зокрема й підприємцям, Олег Синютка сказав «Вголосу», що це, мовляв, «непатріотично». «Деякі представники Пустомитівської міської ради є противниками того, щоб виділяти землю бійцям АТО. Коли чиновники різного рівня не хочуть виділяти учасникам АТО землі, то я завжди їм кажу, що якби не ці воїни – чиновників не було б у цих кріслах», – заявив Олег Синютка.

Т. в.о директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук додала:

«Я знаю, що були судові позови проти Львівської ОДА. Але наскільки мені відомо, що один з них був вирішений на користь ОДА. Тобто порушеннь у тому, що Львівська ОДА виділила земельні ділянки біля озера у Наварії, не встановлено».

На це у Пустомитівській міській раді є своє трактування. «Перш ніж звинувачувати нас у непатріотичності, згадайте:  Пустомитівська міська рада вже 300 ділянок виділила учасникам АТО», – сказав Андрій Жидавчик.

У Львівській ОДА не перевіряють, кому виділяють землю

За коментарем щодо скандального виділення земельних ділянок підприємцям кореспондент «Вголосу» звернувся до голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки. Він заявив, що про ситуацію знає та вже навіть призначив службове розслідування.

«Я дав доручення призначити з цього приводу службове розслідування. Якщо воно виявить будь-які речі, що не відповідають чинному законодавству, то люди будуть притягнені до кримінальної відповідальності. Перелік осіб на отримання цієї землі пропонували учасники АТО. Три роки тому ми створили спеціальну координаційну раду, в яку входять представники військових частин. Це зроблено для того, щоб встановити, чи є люди, які претендують на землю, учасниками АТО. Стосовно цього скандалу, то я вважаю, що першочергово землю повинні отримувати ті, хто захищав Україну», – сказав Синютка.

На запитання «Вголосу» про те, що розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо землі у Наварії підписав сам очільник Львівщини і на офіційному сайті є відповідний документ, голова ОДА заявив: мовляв, місцеві органи влади згідно закону не можуть перевірити, чи людина брала участь у бойових діях. «До документів про розробку технічної документації на землю не додаються папери про участь в АТО. Органи державної влади мають вимагати тільки той перелік, що визначений чинним законодавством», – наголосив голова Львівської ОДА.

«Всі дії із виділенням землі біля Наварії є призупиненими»

Член робочої групи з опрацювання звернень учасників Антитерористичної операції та визначення критеріїв і механізмів виділення земельних ділянок, т.в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Оксана Ткачук у розмові з «Вголосом» повідомила, що наразі не готова відповідати на наші запитання, оскільки в Львівській ОДА за цим фактом буде проведена службова перевірка, яка має визначити, чи були порушення:

«Можу сказати лише одне: у нас в понеділок була апаратна нарада у голови Львівської ОДА і він дав розпорядження підготувати проведення службової перевірки з приводу виділення цих земельних ділянок. У нас уже є підготовлений проект розпорядження про створення робочої групи. Ця група з'ясує ситуацію та дасть відповіді на ваші питання».  Оксана Ткачук також додала, що усі дії із земельними ділянками поблизу скандального озера наразі є призупиненими.

«Голова ОДА пообіцяв, що на сьогоднішній день він більше не робитиме жодних дій щодо цих земельних ділянок. У нас вчора була зустріч з ініціативною групою учасників АТО з Пустомит, він їм усе це озвучив», –додала чиновниця.

Марія Бойко, «Вголос»


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу lvnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: Вголос