Махінації по-львівськи: пов’язані з Гринкевичем компанії постачали Міноборони бронежилети й шоломи за завищеними цінами

05.01.2024 18:43   Джерело: LvNews
Опубліковано : Іванна Капустянська

На момент укладанні договорів з Міноборони про поставки одягу для військових пов’язані з Гринкевичем компанії уже були фігурантами кримінального провадження через вдвічі завищені ціни на бронежилети та шоломи.

Наприкінці грудня Україну сколихнула новина про те, що львівський підприємець Ігор Гринкевич намагався дати керівнику ДБР 500 тисяч доларів хабаря, аби той посприяв у поверненні майна, яке вилучили у підконтрольних йому фірмах у рамках кримінального провадження. При цьому провадження стосується масштабних оборудок з закупівлями Міноборони. За попередніми даними ДБР, збитки можуть сягати мільярда гривень. Після цього спливли фото з "золотим вагоном", у якому каталась донька Гринкевича, а розкішні авто сина. Під роздачу потрапила також наречена Гринкевича-молодшого художниця Соня Морозюк, у "Мазню" той вкладав кошти. Та найцікавіше так і залишається незрозумілим: яким чином львівський будівельник з поганою репутацією зміг стати одним з найбільших постачальників Міністерства оборони?

Відповідно до звіту Рахункової палати, 8 суб’єктів господарювання уже на час укладання договорів, мали ознаки ризику невиконання умов договірних відносин. Як наслідок, усупереч умовам 25 договорів не поставлено 1 993 690 од. (85 %.) речового майна на 1 884 968,19 тис. грн (90 % загальної суми непоставленого речового майна), пише "Еспресо.Захід".

"Наприклад у ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС МОНТАЖПРОЕКТ" зареєстрований перелік видів діяльності не передбачає спеціалізації щодо виробництва (пошиття) речового майна, основний вид діяльності – 41.20 "Будівництво житлових і нежитлових будівель". Суб’єкт господарювання є фігурантом кримінальних проваджень від 13.06.2022 № 12022000000000510 і від 04.10.2022 № 42022020000000397", – йдеться у звіті. До слова,  ця компанія зареєстрована у Вінницькій області на Гринкевича Романа Ігорьовича (сина Ігоря Гринкевича).

ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС МОНТАЖПРОЕКТ" не поставлено до 31.05.2023 речове майно на 425 087,28 тис. грн за 5 договорами. Йдеться про сорочки бойові, штани костюма літнього польового,  100 тисяч костюмів літніх польових,  сорочок “поло”, курток. 

Така ж ситуація з ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ СІТІГРАД" (зареєстрована у Житомирі на бізнес-партнера Гринкевича з Червонограда Володимира Вдов’яка) та ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" (до травня 2023 року власниками цієї компанії були Світлана Гринкевич та Ольга Швед – дружина та донька Ігоря Гринкевича). зареєстровано як суб’єкт господарювання. Усі три фірми є фігурантами тих самих кримінальних проваджень. А за мільйонами гривень непоставлених товарів – сотні тисяч пар одягу, які військові на передовій не отримали, чи отримали під кінець сезону, натомість ці діри змушені були закривати волонтери.

Читайте також

"Таким чином, Міноборони ухвалювало управлінські рішення щодо укладання договорів із суб’єктами господарювання, деякі з них мали високий ступінь ризику незабезпечення належного виконання умов договорів щодо постачання речового майна. Причиною – незастосування ризик-орієнтовних підходів вибору контрагентів", – дійшла висновку Рахункова палата. 

Утім, якщо пошукати у Єдиному реєстрі судових рішень – можна знайти і цікавіші факти. І я зараз не про давню справу Ігоря Гринкевича з махінації при реставрації Вірменського собору у Львові ще у 2009 році.  У серпні 2022 року слідчий Головного управління СБ України клопотав про проведення обшуку у рамках розслідування кримінального провадження щодо закупівлі бронежилетів та шоломів.

“Згідно з  відповіддю, яка надійшла з Департаменту військової контррозвідки СБ України, встановлено, що Департамент державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів МОУ (далі - ДДЗ) за попередньою змовою з представниками групи комерційних структур під час дії військового стану уклав контракти купівлі-продажу засобів індивідуального захисту (бронежилетів та шоломів) за завищеними цінами", – йдеться в ухвалі. 

Зокрема, йдеться про чотири контракти. Три з них з  ТОВ "Перспектива "Місто Буд": про постачання 3 840 бронежилетів та 3 500 шоломів на загальну суму 104 132 200 грн; про постачання 6 000 бронежилетів та 5 000 шоломів на загальну суму 159 685 000 грн; та про постачання 40 000 бронежилетів та 40 000 шоломів на загальну суму 1 000 350 000 грн. Один контракт укладений з ТОВ "Будівельна компанія "Сітіград"  про постачання 20 000 бронежилетів та 20 000 шоломів на загальну суму 509 170 000 грн. Тобто можете собі уявити масштаби угод та суму?

Так от, усі бронежилети та шоломи ці компанії купували у ТОВ "РА.ДА.",  яке імпортувало їх з Китаю. Відповідно до митних декларацій, "бронежилет модульний" (плитоноска та плити) коштував близько 220 дол. США/шт, тобто близько 8,4 тис. грн/шт; а шолом бойовий балістичний" – близько 85 дол. США/шт, тобто близько 3,3 тис. грн/шт. Натомість "Перспектива "Місто Буд" та ТОВ "Будівельна компанія "Сітіград" постачали Міноборони бронежилети по 18,8 - 21,2 тис. грн/шт,  а шоломи – по  6,2 - 6,4 тис. грн/шт. 

"За результатами аналізу руху грошових коштів по банківських  рахунках ТОВ "Перспектива "Місто Буд" та ТОВ "Будівельна компанія "Сітіград" встановлено, що значна частина грошових коштів, отриманих від ДДЗ, виводиться в адресу ряду підприємств, ФОПів та фізичних осіб, підконтрольних організаторам протиправної схеми, а саме: ТОВ "Будівельний альянс Монтажпроект" , ТОВ "Трейд Лайнс Рітейл", ТОВ "Альянс Iмекс Транс" та ТОВ "Сейве"  за нібито придбання будівельних матеріалів, а також у якості надання фінансової допомоги. В подальшому вказані підконтрольні підприємства, ФОПи та фізичні особи здійснюють обготівкування отриманих грошових коштів та їх передачу організаторам злочинної схеми", – йдеться у тексті ухвали. 

Власниками  ТОВ "Альянс Iмекс Транс" є Світлана Гринкевич та Ольга Швед, ТОВ "Сейве" – Ольга Швед. 

Та найцікавіше, що слідчий суддя Солом’янського суду не дав дозволу на проведення обшуку.

На Початку травня 2023 року Печерський райсуд наклав арешт на усі ці підприємства та низку інших, пов'язаних з родиною Гринкевичів, зокрема на благодійний фонд ХОУП.ЮА і навіть ТОВ "Бориславтепло”, але вже наприкінці місцяця арешт скасували. 

До речі, зв’язки Гринкевичів з Міністерством оборони зав'язались ще до війни. Є цікаве розслідування "Полігону корупції” Nikcentr за 2021 рік про зловживання та завищення цін при будівництві на полігоні "Широкий лан” у миколаївській області. Там і унітази мало не по 8 тис. грн, і йоржики до них по 672 грн. Словом, масштаби зловживань можна лише уявити. 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу lvnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: LvNews